.

CO JE FREEDIVING A JAK SE STANU DELFÍNEM

Freediving neboli nádeché potápění, je úžasný sport a současně zdravá aktivita vhodná na sportovně rekreační úrovni pro každého z nás .Je to "disciplína" stará jako lidstvo samo. Naši předci od nepaměti hledali obživu v moři. Potápěli se do hloubek bez jakékoliv výbavy jako sběrači nebo lovci. Mohlo by se zdát, že dnes kromě domorodců nemá nikdo zapotřebí potápět se tímto způsobem.

V žádném případě se ale nejedná o adrenalinový sport, tak jak je to často publikováno. Naopak v relaxaci a absolutním uvolnění těla a mysli je kouzlo tohoto sportu. Protože jen tak lze dosahovat neuvěřitelných výkonů špičkových závodníků. A v absolutní pohodě bychom si nádechové potápění měli užívat i my, rekreační, nebo sportovní freediveři.

Kdo viděl film Magická Hlubina určitě ho zaujali nádherné scenérie a soupeření dvou "bláznů". Možná stojí na začátku vašeho snažení stát se freediverem nebo taky možná na konci. Protože bohužel tento film ukazuje tu nejextrémnější a nejnebezpečnější stránku freedivingu. Strach ale není vůbec na místě. Není důležité překonávat rekordy, naopak. Zapomeňte na hloubky a časy. Naučte se poslouchat a vnímat své vlastní tělo a staňte se aspoň na chvíli delfínem.

Každý kdo byl na dovolené u moře se snažil aspoň na "krůček" ponořit do modré hlubiny, Prohlédnout si krásy podmořského světa, nebo si jen zblízka prohlédnout krásnou mušli na dně. Ale ejhle, nejde to. Tělo se brání, voda vás nechce. Jak to, že se někteří freediveři,dokáží potopit do úžasných hloubek. Nikdo z nás to zatím určitě nebude zkoušet na vlastní kůži, ale proč si neužít krásy podmořského světa v hloubkách 20,30, nebo i 40 metrů. Ale hlavně také zcela stylově, bezpečně a úžasně.


 

JE TĚŽKÉ STÁT SE FREEDIVEREM ?

Rozhodně těžké je stát se špičkovým světovým freediverem, kdo z nás má ale tyto ambice? Nejlepší výkony jsou na hranici lidských možností, ale otázka stále je, kam až sahají tyto lidské možnosti. Laik se diví a lékaři nevěřícně kroutí hlavou a krčí rameny. Současné výkony CWT 124 m,FIM 120 m ,NO LIMITS214 m, mluví za vše.

Stát se ale rekreačním, nebo sportovně rekreačním freediverem? To už je úplně někde jinde a dveře k tomuto úžasnému, zdravému a bezpečnému sportu jsou otevřeny v podstatě pro každého z nás. Jen chtít. Budete zdravější, budete nuceni něco příjemného pro sebe udělat, zlepšíte své mentální schopnosti a rozhodně si nezlomíte ruku.

Přitom za tím nemusí být týdny, měsíce a roky tréninku - každý člověk má v sobě netušený akvatický potenciál, stačí ho pouze objevit a využít.


 

A PROČ ZROVNA BEZ PŘÍSTROJE ?

Přístroj je jen technika a také může selhat - takhle se už utopilo mnoho potápěčů, freediverům se nemá co pokazit, pokud nejdou do extrémů, nepřecení své síly a především naslouchají signálům vlastního těla.

Bez přístroje jste najednou součástí vodního světa, přijdou vás očistit korálové rybičky, bude vás učit plavat delfín a zvědavá želva se nestačí divit. Tohle se vám s přístrojem nestane.


 

CO VŠECHNO JE FREEDIVING ?

Freediving se v podstatě nechá rozdělit na tři základní skupiny, šnorchlování do hloubky cca. 5 metrů kolem korálových útesů, sportovně rekreační freediving do hloubky cca. 40 metrů

 

a závodní freediving .

Závodní freediving se dále dělí na:

bazénové disciplíny

DYN
Dynamická apnoe s ploutvemi - uplavání co nejdelší vzdálenosti pod vodou s ploutvemi nebo monoploutví.
 
 
DNF
Dynamická apnoe bez ploutví - uplavání co nejdelší vzdálenosti pod vodou bez pomoci ploutví.
 
 
STA
Statická apnoe - dosažení co nejdelšího času pod hladinou na jedno nadechnutí. Při této disciplině potapěč leží na hladině a nehýbá se.

 

 

hloubkové discipliny

CWT
Konstantní váha - dosažení co největší hloubky s ploutvemi, případně s monoploutví, váha během celého ponoru musí být konstantní (není dovoleno odhazovat zátěž)
 
 
CNF
Konstantní váha bez ploutví - dosažení co největší hloubky, není dovoleno přitahovat se za lano, váha během ponoru musí být konstantní (není dovoleno odhazovat zátěž).
 
FIM
free imersion - dosažení co největší hloubky, přitahováním se za lano. Váha během ponoru musí být konstantní (není dovoleno odhazovat zátěž). Nejsou povoleny ploutve.
neoficiální disciplíny
UFC
Unassisted Freeediving Competition - dosažení co největší hloubky, nejsou povoleny ploutve, maska, neopren nebo jiný celotělový oblek. Pouze plavky a nose-clip.
 
a ostatní

Disciplíny ve kterých se nepořádají soutěže, ale stále se zaznamenávají rekordy:

VWT
variabilní váha - dosažení co největší hloubky, přičemž váha při sestupu a výstupu se může lišit. Prakticky to probíhá tak že hloubky je dosaženo za pomoci závaží(sledu se závažím), které potapěče stáhne bez vynaložení vlastních sil dolů, nahoru se pak musí dostat po odpojení závaží vlastními silami za pomocí ploutví nebo přitahováním se za lano.
NLT
No limit - dosažení maximální hloubky na jeden nádech za použití libovolných prostředků. Většinou dolů za pomoci závaží, nahoru za pomoci jakéhosi balonu naplněného vzduchem, případně pomocí sledu taženého elektromotorem dolu i nahoru.
ale všechno má jedno společné:

Kromě fyzické kondice a techniky plavání je třeba rozvíjet také mentální schopnosti (mnoho freediverů se věnuje józe), pokud se naučíte uklidnit svou mysl a tím snížit také tepovou frekvenci, dokážete natáhnout čas pod vodou na několikanásobek vašich současných možností. V neposlední řadě je třeba také dodržovat správnou životosprávu, i jedno nevhodné jídlo krátce před tréninkem nebo před závodem nebo jen před ponorem na dovolené vaše možnosti dost výrazně omezí. Když to všechno shrnete, vyjde vám, že freediving je nejen krásným sportem, ale hlavně zdravým životním stylem.

A JAK SE STANU FREEDIVEREM?

Především se nebudu snažit být samouk a co nejhůře samofreediver. A úplně nejlepší cesta je kurz freedivingu, protože fyzika a fyziologie nejdou ošidit. Naučím se bezpečně potápět, alegantně se zanořovat,ale také hlavně se bezpečně vynořovat. Dozvím se proč cvičit, co a jak cvičit. Co jíst a nejíst. Dozvím se co se vlastně v mém těle děje a jak je to vůbec možné,co je to samba, black out, ale i ptp. Proč bych neměl dýchat z přístroje kámoše bublinkáře, proč se NESMÍM POTÁPĚT SÁM. Prostě věci bez kterých to nejde a PAK VÁS BUDE UČIT PLAVAT POD VODOU SAMOTÁŘSKÝ DELFÍN, ABY VAŠE PROMĚNA BYLA DOKONALÁ..

 


 

...KURZY/AKCE...

01. - 06.2019

KURZY

AKTIVNÍ ŠNORCHLOVÁNÍ

 

info ZDE

TRUTNOV 8. - 9.6.2019

LEVEL I.

 

info ZDE

13. - 14.4. + 20.4.2019

TRUTNOV / LIBEREC

 

 

LEVEL II. / III

DAHAB

29.4. - 6.5.2019

 

info ZDE

APNEABLUE AKCE

APNEABLUE CAMP DAHAB

5.5. - 13.5.2019

 

info ZDE

 

TRÉNINKY TRUTNOV

 

info ZDE

leden - duben 2019

 

 

 

 

Partneři :

on line kamera

partnertské dive centrum

Dahab

zde